Haber

Irak, İsveç ile diplomatik ilişkilerini kesti ve büyükelçiyi ülkeden sınır dışı etmesini istedi

Irak, Irak bayrağının Kuran-ı Kerim ile yakılmasına izin veren İsveç ile diplomatik ilişkilerini kesti ve İsveç Büyükelçisinden Irak’ı terk etmesini istedi.

Irak Hükümet Sözcüsü Basim al-Awwadi tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün Irak bayrağının yanı sıra Kur’an-ı Kerim’in ikinci kez yakılmasına izin veren İsveç ile diplomatik ilişkilerin kesilmesine karar verildiği duyuruldu. zaman. Al-Awvadi, Irak Başbakanı Muhammed Şii es-Sudani’nin İsveç Büyükelçisi Jessica Svrdström’ün Irak’tan ayrılmasını istediğini ve Irak Dışişleri Bakanlığı’na Irak Maslahatgüzarı Bivam Casim İbrahim’in başkent Stockholm’den çekilmesi talimatını verdiğini açıkladı. İsveç.

Geçen Kurban Bayramı’nın ilk gününde İsveç’te Kuran-ı Kerim yakan Irak asıllı Salvam Momika, İsveçliler önünde Kuran-ı Kerim ve Irak bayrağı yakma hareketi için izin aldığını açıkladı. Irak Büyükelçiliği. Açıklamadan birkaç saat sonra, yüzlerce Sadr Kümelenmesi destekçisi sabahın erken saatlerinde İsveç Büyükelçiliği binasını bastı ve ateşe verdi. Protestocular, büyükelçilik kapatılana kadar eylemlerine devam edeceklerini açıkladı. – ERBİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu